Preskočiť na obsah

4 výhody života s postihnutím

Ako sa môžete dozvedieť zo série kníh Zaklínač od Andrzeja Sapkowského, nič nie je čiernobiele. Samozrejme to platí aj pre život s postihnutím. Že máme väčšinou menej času ako ostatní, chodíme do nemocníc ako na klavír, nemáme takú slobodu pohybu ako zdraví a podobné depresívne fňukanie si prečítate kdekoľvek inde. O čom sa ale takmer nehovorí, je to, že postihnutí ľudia takto svoj život naopak skoro nikdy nevidia, pretože v skutočnosti má veľa výhod. Tu sú štyri najhlavnejšie, ktoré pozorujem ako v svojom živote, tak aj u známych s rôznymi diagnózami.


Priateľstvá

Uznávam, že hľadať si kamarátov ako človek s ťažkým zdravotným postihnutím nie je vôbec ľahké, a to hlavne, ak vás musia všade sprevádzať rodičia alebo v tom lepšom prípade osobný asistent. Našťastie žijeme v dobe sociálnych sietí a v mojom prípade online hier, kde sa dá komunikovať samostatne.

Pointa je však v tom, že keď už si kamaráta nájdete, väčšinou z toho vznikne veľmi úprimné priateľstvo. My totiž nie sme viazaní bežnými podmienkami spoločnosti, akými sú napríklad krása, popularita či prostá prítomnosť v škole a práci (nie nutne preto, že tam nie sme, ale preto, že je spoločnosťou akceptované nás ignorovať). Keď si teda človek nachádza čas, ktorý chce, či už virtuálne, alebo osobne stráviť s postihnutým človekom, aj keď si uvedomuje, že to môže byť komplikovanejšie než keby bol zdravý, má ho rád úprimne a vidí viac ako diagnózu. Len zriedka teda musíme riešiť klasické problémy dnešných „priateľstiev“, ako závisť a ohováranie.

Výhovorky

Nikdy som netvrdila, že sú všetky naše výhody čestné. Ale veď ktorý Slovák by nevyužil akúkoľvek situáciu v svoj prospech? Výhovorky na zdravotný stav sú predsa jedinečné dary, pomocou ktorých sa dá vyvliecť zo všemožných nežiaducich situácií.

Mám ísť k rodine, kam sa mi veľmi nechce ísť? Ach, dnes sa necítim dobre. Možno budem chorá, radšej zostanem doma. Už som túto výhovorku použila minule? No dobre, ale vezmem si tam notebook, aby som sa nemusela pozerať, ako ostatní jedia a chodia po záhrade, keď ja nemôžem. (Iste, to ma tak trápi, určite iba nechcem byť radšej na internete.) Niekto, koho nemám rada, príde na návštevu? Jaj, práve dnes sa mi nedá hovoriť, to tá tracheostómia. Myslím, že ste pochopili princíp, ďalšie príklady netreba. Najlepšie na tom celom je, že aj keby daní ľudia o vašich výhovorkách vedeli, tak vás z nich nemôžu obviniť, pretože nemajú ako zistiť, či vám práve naozaj neprišlo zle.

Voľný čas

Táto výhoda je dosť špecifická pre ľudí, ktorí sú úplne nesamostatní a žijú u rodičov z dôchodku ako ja. Tí ostatní z tej almužny totiž nemajú šancu vyžiť a musia pracovať. Tým nechcem povedať, že ja nič okrem tohto blogu nerobím, pretože robím, ale nikto ľudí ako mňa nezamestná do normálnej práce, takže mám vlastne neustále voľno. Táto veľká výhoda má dve stránky.

Prvá stránka napadne asi každému – keď ste príliš unavení alebo máte náladu pod psa, nemusíte robiť nič produktívne. Či chcete čítať knihu šesť hodín vkuse, hrať celý deň videohru, alebo si pozrieť kompletnú sériu The Umbrella Academy za jeden deň (prípadne všetky série Sherlocka za tri dni), nikto vám brániť nebude.

Čo je ale lepšie, je akási voľnosť rozhodnúť sa, čim chcete vyplniť všetok svoj produktívny čas. Mne to umožňuje zariadenie Tobii PCEye Plus, pomocou ktorého ovládam počítač očami, a zatiaľ si ešte trochu pomáham rukami na špeciálnej myši Trackball. Na webe Špeciálne pomôcky toho však nájdete omnoho viac. Dnešná technológia nám skrátka dáva viacej možností než by človeku len tak napadlo a máme na výber. Nepútajú nás pracovné hodiny zamestnania, ktoré síce neznášame, ale potrebujeme ho na zabezpečenie seba a rodiny, ani iné povinnosti, pohlcujúce naše životy. Môžeme byť kreatívni – písať príbehy, básne, blogy, tvoriť grafiku, animácie, videá…  Alebo môžeme robiť niečo skôr praktické – programovať weby, zapájať sa do akéhokoľvek aktivizmu, učiť sa nové činnosti a jazyky… Každý vie sám najlepšie, čo ho baví a napĺňa, a s technológiou a internetom je možné sa tomu aspoň nejakou formou venovať.

Pohľad na život

Za najdôležitejšiu výhodu života s postihnutím považujem náš rozdielny pohľad na život. Takmer všetci zdraví ľudia si žijú v svojej bubline, ktorú by mohli nazvať blaženou nevedomosťou, ale v skutočnosti ich takto položí na kolená akýkoľvek menej podstatný problém, ako napríklad horšia známka zo skúšky.

My, postihnutí ľudia, máme nielen vhodnejšie utriedené priority, ale predovšetkým si uvedomujeme a dokážeme akceptovať rozsiahlu škálu ľudí. Často v chybách našich aj iných dokonca vidíme krásu, nie niečo cudzie a ťažko prijateľné. Takisto sa pozeráme na život všeobecne – nevnímame ho ako dôvod bezducho prežívať a utlmovať ho napríklad alkoholom, ale ako príležitosť snažiť sa a využiť každú šancu na pokrok, pretože si ju vážime, vieme, aká je vzácna.


Aké výhody vidíte v svojom živote alebo živote vašich blízkych s postihnutím vy? Budem rada, ak sa o to podelíte v komentároch.

Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na Patreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKup s tematikou mojich blogov a umenia.

Taktiež sledujte moje sociálne siete

Instagram

Som 26-ročná žena s diagnózou spinálna svalová atrofia (SMA) typ 1, ktorú diskriminácia ľudí s postihnutím unavuje oveľa viac ako jej nefungujúce svaly. Viac sa dozviete na stránke „Cieľ blogu“ v hornom menu. Za tento blog som bola nominovaná na Novinársku cenu 2020, 2022 a 2023.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina