Preskočiť na obsah

Ako COVID-19 pomohol postihnutým ľuďom?

Ako väčšina ľudí, aj ja v tejto dobe takmer nedokážem myslieť na nič iné ako na COVID-19 a na to, ako mi zmenil život. No teraz nemyslím len to, že mi zrušil plány s kamarátmi, znemožnil pomoc asistentiek a niekoľko ďalších vecí. Koronavírus totiž mne a mnohým ľuďom, ktorí rovnako ako ja ležia doma a doslova nedokážu pohnúť ani prstom, otvoril aj množstvo možností.

Ako? Nuž, zdraví ľudia strávili doma iba týždeň a zrazu si uvedomili, že väčšina toho, za čo sa postihnutí hádajú a bijú už desaťročia, sa dá ľahko a rýchlo zrealizovať. Pretože tentokrát sa to deje pre zdravých, tak je samozrejmé, že sa to dá, však?

Doba internetu

Takže si zhrňme udalosti posledných dní. Základné a stredné školy začali vyučovať svojich žiakov cez internet. Ale keď som si hľadala strednú školu ja, moji rodičia museli obehať celú Nitru a aj tak som skončila na škole pre postihnutých ľudí až v Bratislave, pretože pre každú inú školu bolo moje postihnutie nezlučiteľné so štúdiom (prečítajte si celý článok tu). Minimálne zahraničné vysoké školy ponúkajú aj online kurzy, pričom doteraz bolo nemysliteľné, že človek, ktorý nedokáže dochádzať do školy, by mal k dispozícii vyššie vzdelanie. Práca z domu sa stala bezproblémovou záležitosťou, aj keď ťažko postihnutým ľuďom bolo dovolené to isté len zriedka, ak vôbec. Vždy sme si museli vytvoriť pracovné miesta sami alebo žiť z dávok od štátu a z charít či z peňazí rodiny, čo je ponižujúce.

Organizujú sa live akcie, na ktoré som kvôli prakticky neexistujúcej bezbariérovosti alebo mojím ťažkostiam s cestovaním nikdy predtým nemala šancu ísť – napríklad koncerty, divadelné predstavenia alebo taký český CoronaCon, čo je obdoba conov pre fanúšikov fantasy a sci-fi. Otvorilo sa množstvo prehliadok múzeí a iných zaujímavostí, po ktorých sa môžem prechádzať celé hodiny bez obáv, že sa mi vybije baterka v dýchacom prístroji. Ľudia začali na Netflixe a iných aplikáciách bežne sledovať filmy s priateľmi na diaľku. A to všetko je len zopár príkladov toho, ako ľudstvo v priebehu týždňa či dvoch prispôsobilo každú oblasť života na fungovanie z domu.

Nedá sa alebo nechce sa?

A tak sa pýtam: Prečo to doteraz nebolo možné? Prečo sa každý postihnutý človek musí mesiace hádať za právo na každú bežnú súčasť ľudského života, len aby dostal odpoveď „Nedá sa“?

V posledných týždňoch sa ukázalo, že prispôsobiť svet tak, aby boli jeho súčasťou úplne všetci, sa nielen dá, ale to ani nie je také zložité. Už sa nedá poprieť, že každá odpoveď „Nie je to možné.“ v skutočnosti znamenala „Nezaujímate nás, nechceme vás tu.“ Odteraz však budeme mať dôkazy o tom, čo všetko sa dá a ako sa to dá uskutočniť. Aj keď sa celá táto karanténa skončí a na koronavírus sa úplne zabudne, tak my, postihnutí, nezabudneme na to, aké bohaté možnosti na život sa nám týmto otvorili. A nenecháme to zabudnúť ani vás. Touto pandémiou sa časy diskriminačných výhovoriek skončili. Keď sa chce, tak sa dá.

Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na Patreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKup s tematikou mojich blogov a umenia.

Taktiež sledujte moje sociálne siete

Instagram

Som 26-ročná žena s diagnózou spinálna svalová atrofia (SMA) typ 1, ktorú diskriminácia ľudí s postihnutím unavuje oveľa viac ako jej nefungujúce svaly. Viac sa dozviete na stránke „Cieľ blogu“ v hornom menu. Za tento blog som bola nominovaná na Novinársku cenu 2019 a 2022.

2 komentáre k “Ako COVID-19 pomohol postihnutým ľuďom?”

  1. Mám naprosto stejné pocity. Všechno, co ještě před půl rokem pro handicapované nebylo vůbec myslitelné, pro zdravé najednou jde. Práce z domu, studium online, divadlo online.. psychologická pomoc přes Skype nebo telefon doslova na každém rohu. Svět se hroutí všem, tak si všichni pomáhají. Když se svět hroutí “jenom” handicapovanému, pomoc hledá jen velmi obtížně a v určitých oblastech ji nenajde vůbec. Kéž by něco z té pomoci, která je teď všude, zůstalo i do budoucna.

    1. Teraz už ľudia nebudú mať opodstatnené výhovorky, prečo nám nepomôcť, takže keby z tej pomoci do budúcna nič nezostalo, jednoducho si ju budeme musieť vydobyť. Podarí sa nám to, verím tomu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina