Preskočiť na obsah

Momenty plné SMAgie #6 – Ihly Eilish

Čo ma ako postihnutého človeka potešilo za posledné týždne? Napríklad aj to, že sa mi nasledovné tri pozitívne zážitky podarilo zhrnúť do názvu Ihly Eilish. Presne pre takéto nápady potrebujem svoje články písať o tretej v noci.

Sestrička dokázala takmer nemožné – odobrala mi krv

Ako som spomenula na záver môjho blogu o novej liečbe na SMA, pred pár dňami som bola na novom genetickom vyšetrení. To, isteže, obnáša odber krvi. Nebojte sa, toto je skutočne Moment plný SMAgie, nie ďalšia hororová historka.

Aby ste pochopili, čo ma tak potešilo, musíte vedieť, ako u mňa prebieha väčšina odberov krvi. Ak vám býva zle z ihiel, stačí vám vedieť, že príšerne – preskočte na ďalší odsek. Ak myšlienky na ihly zvládate, tak čítajte ďalej. Takže: Sestrička pichne prvýkrát a žila praskne. Pichne druhýkrát a žila sa uhne, a tak ju sestrička začne tou ihlou v mojej ruke naháňať. Nepodarí sa, preto pichne tretíkrát… a máme žilu! Ibaže z nej vyjdú prinajlepšom dve kvapky. A takto to pokračuje, až kým nie som deravá ako sito a lekár nenapíše do správy, že odber bol nemožný.

Samozrejme, že som si celý deň pred týmto odberom na genetiku predstavovala katastrofické scenáre. Och, v akých budem bolestiach. Jaj, len nech mi znova netrafia nerv. Ach, čo ak mi budú musieť napichnúť centrálnu žilu? A tak ďalej, a tak ďalej, veď v panikárení som expertka.

Tentokrát však bolo všetko inak. Sestrička mi ohmatala ruky a našla si žilu v mojom lakti, ktorý je, mimochodom, nemožné vyrovnať. Po chvíľke úvahy pichla, okamžite naplnila ampulku a bolo hotovo. Toto sa podarilo asi trom zdravotným sestrám v mojom živote. Ani som nevedela, že človek môže po vstávaní o piatej ráno odchádzať z odberu krvi taký nadšený.

Možnosť ísť na koncert Billie Eilish z pohodlia postele

Jednou z vecí, ktorú som si vždy priala zažiť, je ísť na koncert niektorého z mojich obľúbených interpretov. No kvôli bariéram, časovému nátlaku batérie dýchacieho prístroja a ďalším prekážkam, sa mi toto pravdepodobne nikdy nepodarí.

Ale vďaka pandémii Covid-19 sa konečne začali organizovať aj koncerty online. Mohla som preto ísť na koncert Billie Eilish z pohodlia mojej postele! (Fakt, že môj hudobný vkus je môj zďaleka najnormálnejší vkus spomedzi rôznych typov médií, vám povie veľa o mojej mentalite.) Nemusela som sa teda obávať o to, že ma niekto rozdupe pod pódiom alebo nebudem nič vidieť, pretože na vozíku mám hlavu v úrovni zadkov. Pokojne som si vypočula moje obľúbené piesne, vynadívala som sa na zaujímavé efekty a dokonca som sa virtuálne prešla po priestoroch, kde bolo vystavené umenie a oblečenie na predaj.

Želala by som si, aby takéto príležitosti boli ľuďom s postihnutím k dispozícii aj mimo pandémie. Dalo by sa povedať, že by to bolo everything i wanted. Prepáčte, neodpustila som si to.

A nádej menom vakcína na Covid-19

No definitívne najlepšia správa poslednej doby je tá o vakcíne na Covid-19. Pred niekoľkými dňami totiž známa farmaceutická spoločnosť Pfizer (vyrába napr. Robitussin či Fragmin) oznámila, že testy ich vakcíny na ľuďoch boli úspešné. Až 90 % vakcinovaných ľudí sa stali imúnnymi voči Covidu-19. Predpoklady hovoria, že tieto vakcíny by mohli byť dostupné po celom svete už na začiatku roku 2021.

Mám z týchto správ obrovskú radosť. Ukončenie tejto devastujúcej pandémie sa teraz už nezdá byť nedosiahnuteľné, dokonca ani vzdialené. Táto vakcína znamená nádej, že ľudia ako ja sa čoskoro opäť budú môcť stretnúť s priateľmi, rodinami a nebudú musieť žiť v neustálom strachu o svoj život. Táto vakcína je pre mňa symbolom slobody.

Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na Patreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKup s tematikou mojich blogov a umenia.

Taktiež sledujte moje sociálne siete

Instagram

Som 26-ročná žena s diagnózou spinálna svalová atrofia (SMA) typ 1, ktorú diskriminácia ľudí s postihnutím unavuje oveľa viac ako jej nefungujúce svaly. Viac sa dozviete na stránke „Cieľ blogu“ v hornom menu. Za tento blog som bola nominovaná na Novinársku cenu 2019 a 2022.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina