Preskočiť na obsah

5 nezmyselných odpovedí na inzerát na asistentku

Osobná asistencia je skvelá vec. Ako väčšine postihnutých ľudí, aj mne pomáha žiť samostatnejší život – môžem sa vďaka nej rozhodovať o tom, ako a s kým budem tráviť čas, naučila ma lepšie komunikovať s (zo začiatku) cudzími ľuďmi a aj moja mama si konečne môže oddýchnuť a neriadiť sa len mnou a mojimi potrebami. Tento článok preto rozhodne neberte ako dôvod, ktorý by vás od asistencie mal odradiť. Naopak si uvedomte, aká je asistencia úžasná, keď mi stojí za to znášať tieto typy ľudí počas každého jedného hľadania novej asistentky, či už ide o Facebook, alebo o profesionálny portál.


Analfabeti

Sledujete na Facebooku nejaké obchody? Ak áno, tak týchto ľudí už určite poznáte, pretože ich nájdete pod každým jedným príspevkom pýtať sa na cenu, hoci je veľmi jasne napísaná ako v popise fotky, tak aj veľkým žltým písmom na fotke tovaru.

V prípade inzerátu na osobnú asistentku to prebieha úplne rovnako. Ja zverejním inzerát, kde prvé tri slová prvého riadku znejú: „Som z Nitry.“ A následne mi každý deň príde aspoň päť správ a komentárov v znení: „A odkiaľ ste?“ Neviete si ani predstaviť, koľko sebaovládania musím mať, aby som im nezačala odpisovať, že som z Narnie a môžu sa ku mne dopraviť cez najbližší šatník. Za leva môžu považovať moju mačku a čarodejnica som ja.

Tí, ktorí sú už menej častí, sa dostanú cez prvý riadok, ale pre istotu si neprečítajú tie nepodstatné detaily, akými sú náplň práce, moja diagnóza alebo ponúkaný plat. Napíšu mi teda správu, aby sa to dozvedeli. Nie, ani ja nechápem, podľa akej logiky sa im zdá ľahšie prečítať si ten istý text v správe naproti inzerátu, ale podľa počtu takýchto ľudí na tom musí niečo byť.

Škoda, že tak ďaleko

Tí, ktorí majú dostatočnú mozgovú kapacitu na to, aby si prečítali, odkiaľ som, extrémne radi píšu pod každý inzerát mimo ich oblasti: „Škoda, že tak ďaleko.“ Prečo mi to píšu? Na čo je komukoľvek dobrá táto informácia? Neviem, možno ani oni sami nevedia. Ale fakt, že mám problém na facebookovej skupine Osobná asistencia nájsť jediný inzerát bez tohto komentára, ma privádza k záveru, že ide o nejaký tajný kód a mne len uniká pointa, pretože nie som v ich sekte.

No určití experti navyše dodajú, že je to škoda, že sme z opačných koncov Slovenska, pretože si už vyskúšali asistovať rôznym diagnózam (pričom ich všetky vymenujú) a tú moju v zbierke ešte nemajú. A čo som ja? Pokémon? Vymieňate si s kamarátkami zdravotné kartičky atrofikov za Downíkov? Aj keď… To by som si vlastne aj zahrala.

Kamaráti

Kamaráti by mohli patriť k analfabetom, ale analfabeti ma aspoň neurazia, preto ich nemôžem hádzať do jedného vreca. V tomto prípade totiž ide o ľudí, ktorí absolútne nerozumejú, čo znamená hľadať si osobnú asistentku. Pridávajú si ma do priateľov o sto šesť a nemajú hanbu mi do správy napísať odsek na pol strany o tom, ako nemajú záujem byť mojou asistentkou, ale vedia (pozor, oni nepredpokladajú, ale vedia), že potrebujem kamarátov a oni tu teda budú pre mňa a budú mi písať a zaujímať sa o mňa, ideálne okamžite ponúknu aj stretnutie alebo návštevu. Dúfam, že kandidáti na Nobelovu cenu za mier vzdali svoje šance, veď tuto zdravý človek sa obetoval a začal sa priateliť s chúďatkom postihnutým.

Ale vážne, viete si predstaviť, aké je to ponižujúce? Isteže mnoho ľudí potrebuje kamarátov a teraz nehovorím len o postihnutých. Je pekné, že aj v dnešnom uponáhľanom svete niekto má snahu podať pomocnú ruku cudziemu človeku. Ale rozhodne nie je pekné, keď ako prvú vec, ktorú vám niekto povie, je tá, že si je istý, že žiadny iný človek o vašu spoločnosť doteraz ani nezakopol a jediné priateľstvo, ktoré sa vám kedy podarí udržať, pochádza z ľútosti a skladá sa zo smalltalku. Pritom som si celkom istá, že presne títo ľudia v skutočnosti ani netušia, aké je to mať takých skvelých kamarátov ako mám ja, a to naozaj nepreháňam.

Zvedavci nenápadní

Pamätáte si Čumila nenápadného? Ak nie, určite si prečítajte môj článok o čumiloch, naozaj stojí za váš čas. Zvedavci sú v princípe práve Čumilovia nenápadní, ibaže na internete. Ten najčastejší druh môj inzerát využije, aby si ma pridal do priateľov a mohol si prezerať všetky moje neverejné fotky a informácie. Títo zvedavci sa ani neobťažujú mi odpísať na pozdrav a otázku, či majú záujem o asistenciu. Asi si neuvedomujú, že keď mi nebudú odpisovať, nestanú sa agentmi Marka Zuckerberga a ich profily nebudú neviditeľné.

Tá druhá podskupina zvedavcov nenápadných mi odpíše okamžite, pretože fotky im nestačia. Naopak nemajú žiadny problém predstierať, že o prácu asistentky majú seriózny záujem. Začnú sa ma teda pýtať všemožné otázky o mojom živote, pričom zachádzajú až do absurdných detailov, a keď im informácií stačí, tak si „zrazu“ spomenú, že sú už desať rokov zamestnaní v práci, kde robia dvanástky, a absolútne nemajú čas na druhú prácu. Veď to je úplne uveriteľné, každý z času na čas zabúda, že je zamestnaný na plný úväzok, a začne si preto z dlhej chvíle hľadať brigádu. Jedna osoba to dokonca dotiahla do extrému a spomenula si, že už pracuje, až keď ku mne prišla na pohovor.

Ja som predsa úplne za to, aby sa spoločnosť informovala o postihnutých ľuďoch, iba tak sa môže moja komunita posunúť dopredu. Ale čo tak sa spýtať slušne, bez klamstiev a bez plytvania môjho času? Naozaj by to bolo ťažšie ako si pomaly vytvoriť novú identitu, aby ste sa dozvedeli, na ktorom boku spím?

Obdivovači

Pre dôležitý kontext k obdivovačom si prečítajte môj článok o tom, aké strašne nevhodné je oslovovať postihnutých ľudí bojovník. Ani pod inzerátom na asistentku sa totiž nevyhnem absolútne cudzím ľuďom, ktorí mi vnucujú, aká som silná a ako ma obdivujú, hoci o mne vedia iba to, že som ležiaca na dýchacom prístroji a netušia nič o mojej osobnosti alebo o mojom prístupe k životu. Jeden človek si ma po vzore zvedavcov aj pridal do priateľov a napísal mi pod fotku z kina, že mi drží palce a mám byť silná. Pod fotku z kina! Ja neviem, aký dôvod mal pre ten komentár. Možno sa bál, že tie Fantastické zvery vyskočia z plátna a zožerú ma alebo čo. Normálne zvažujem, že všetky moje recenzie filmov presuniem do rubriky Spoiler alert: Prežila som.

Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na Patreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKup s tematikou mojich blogov a umenia.

Taktiež sledujte moje sociálne siete

Instagram

Som 26-ročná žena s diagnózou spinálna svalová atrofia (SMA) typ 1, ktorú diskriminácia ľudí s postihnutím unavuje oveľa viac ako jej nefungujúce svaly. Viac sa dozviete na stránke „Cieľ blogu“ v hornom menu. Za tento blog som bola nominovaná na Novinársku cenu 2019 a 2022.

4 komentáre k “5 nezmyselných odpovedí na inzerát na asistentku”

  1. Skvělé! 😀 Moje top odpověď na inzerát zůstává: “Prosím info”, kde v inzerátu je samozřejmě vše potřebné. Na paty jí šlape paní, která si se mnou psala 3 hodiny, asi do jedné ráno… a nakonec se zeptala, jestli bude mít služební auto, mobil a kolik týdnů dovolené. Tak to prostě člověk musí brát s humorem. 😀

    1. Tak služobné auto a mobil ma fakt dostalo 😂 Možno si myslela, že má robiť asistentku ako tú, ktorú vída v lacných romantických filmoch v kanceláriách boháčov.

  2. Skvelé spracovanie tejto témy, veľmi dobre sa to čítalo. Sama som niekoľkokrát tieto situácie “s osobnosťami” zažívala a preto mi vyčaroval úsmev pri čítaní. Funny! Teším sa už na ďalší článok.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina