Postihnutí ľudia sú bežne ohrozovaní na živote zdravotníkmi, vyhadzovaní (nielen) zo škôl kvôli nášmu zdravotnému stavu, naše práva bývajú odopreté úradníkmi na základe nášho výzoru… Skrátka situácie, ktoré na mojom blogu opisujem, ani zďaleka nie sú vzácne. Diskriminácia nám skutočne ničí a niekedy aj ukončí životy.
Väčšina z nás nevidí dôvod o takýchto vážnych situáciách ani prehovoriť, nie to ešte ich riešiť. Život nás totiž naučil, že to nemá zmysel – nikto sa za nás nepostaví, nikomu na nás nezáleží, nikto nás nepovažuje za seberovných. Fakt, že naša každodenná realita znie ako premisa postapokalyptického románu, by vám mal stačiť na to, aby vám bolo jasné, že sa niečo musí zmeniť. Našťastie pre nás však existujú ľudia, ktorí na takúto zmenu majú nielen vôľu, ale aj prostriedky. Predstavujem vám Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSLP).
Právnik zadarmo
Čo SNSLP robí, je zrozumiteľne a stručne vysvetlené v tomto videu (pre ľudí s problémami so sluchom sú tam aj titulky). Aj tak vám to ale zhrniem. SNSLP je orgán, ktorý ponúka právnu pomoc obetiam diskriminácie, a to úplne zadarmo. Čo to znamená v praxi? Jednoducho, ak máte pocit, že vás niekto znevýhodnil na základe akejkoľvek vašej odlišnosti, kontaktujete ich, opíšete im váš problém a oni vám pridelia právnika, ktorý tento problém bude riešiť, či už na súde, alebo mimo neho.
Tento právnik ale najskôr zhodnotí, či skutočne ide o diskrimináciu, čiže o viac než len myšlienku, predsudok. Teda napríklad, ak si niekto len pomyslí, že by ste nemali vojsť do jeho obchodu, pretože váš vozík z nevysvetliteľného dôvodu nadobudne vlastné vedomie a zdemoluje mu všetok tovar, to nie je diskriminácia, to je iba fantazmagória. Ale ak vás ten predavač kvôli vášmu vozíku fyzicky nevpustí do jeho obchodu (toto sa mi naozaj stalo), tak to už diskriminácia je a SNSLP to bude riešiť. To isté platí pre rôzne formy diskriminácie na pracovisku, v školstve, v zdravotníctve, na úradoch a kdekoľvek inde. Aj keby ste si neboli úplne istí, či ide o diskrimináciu, ale radi by ste situáciu riešili, napíšte im, oni vám ochotne poradia.
Aký to má zmysel?
Týmto sa dostávam k dôvodu, prečo by ste vôbec mali SNSLP písať o vašich problémoch s diskrimináciou. Odpoveď je jednoduchá – toto je vzácna príležitosť konečne niečo zmeniť, a to hneď dvoma spôsobmi.
SNSLP každoročne vydáva Správu o dodržiavaní ľudských práv a my sa v nej neobjavíme, ak budeme všetko znášať v tichosti ako doteraz. A ak sa v tej správe nebudeme objavovať, tak nikto nebude vidieť dôvod, prečo by sa malo niečo riešiť. V očiach zdravých ľudí a v očiach vlády bude, ako vždy, všetko v poriadku a zostaneme tou najnižšou prioritou.
Nemusíme však nutne myslieť vo veľkom, stačí len myslieť na seba a ľudí z našej komunity. Ľudia nás veľmi často diskriminujú len preto, že si myslia, že sme nepodstatní a prejde im to. No predstavte si, že na niekoho, kto sa k vám zachoval ponižujúco alebo protizákonne, vytiahnete právnika a spôsobíte mu problém, či už finančný, alebo verejný. Myslíte si, že svoje správanie ešte niekedy zopakuje voči ďalšiemu postihnutému človeku? Pochybujem. A čo keď tieto následky uvidia jeho kolegovia? Ani oni to iste nebudú chcieť riskovať. Nikto predsa nechce mať problémy v práci alebo byť známy ako ten, kto sa zachoval príšerne voči slabšiemu.
Čím viac budeme hovoriť o diskriminácii, ktorá sa nám bežne deje, a čím viac budeme ukazovať, že ak nás niekto poníži, alebo nám inak ublíži, bude za to musieť niesť následky, tým rýchlejšie sa niečo zmení. Neviem, ako vy, ale ja už nechcem dostávať správy od ľudí s postihnutím, v ktorých mi píšu: „Presne to isté sa stalo aj mne,“ a ani šokované správy od zdravých o tom, že vôbec netušili, že takéto situácie môžu byť reálne. Tu nie je miesto na výhovorky typu, že neveríte tomu, že by sa niečo zmenilo, a už vôbec nie, že na to nemáte čas. Musíme ukázať, že diskriminácia nie je a odteraz nebude v poriadku.
Dobrá správa na záver
A aby ste vedeli, že nič z tohto nie sú len plané reči, rovno som kontaktovala právničku Mgr. Katarínu Petrincovú, vďaka ktorej tento článok o SNSLP vznikol. Spýtala som sa jej na záležitosť, ktorá momentálne trápi väčšinu z nás – hrozba reformy príspevkov na osobnú asistenciu a opatrovanie. V mene SNSLP mi napísala, že ak by sa inštitúcia osobnej asistencie skutočne mala zrušiť, určite nám pomôžu v snahe o to, aby sa to nestalo. Podľa tohto môžete vidieť, v akých veľkých a dôležitých veciach sú nám ochotní pomôcť, ak ich o to len požiadame. Tak poďme na to, poďme spolu zmeniť Slovensko k lepšiemu.
Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na atreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKp s tematikou mojich blogov a umenia.
Taktiež sledujte moje sociálne siete