Preskočiť na obsah

Toto je dôvod, prečo sa bojíte ľudí s postihnutím

Každodenná realita ľudí s postihnutím je taká, že v zdravých ľuďoch vyvolávame strach. Stačí, aby sa na nás len pozreli. Isteže tento ich strach je absolútne bezdôvodný – postihnutie od nás nemôžu chytiť a za predpokladu, že nás nenazvú bojovníkmi, im ani nehrozí úder barlou či prejdenie nohy vozíkom. Ich strach teda nie je racionálny, ale naučený. Už od nepamäti nám ho totiž vštepujú do podvedomia filmy.

Zoznam populárnych záporákov alebo združenie ŤZP?

Veď si len odpovedzte na jednoduchú otázku: Ako okamžite spoznáte, že na obrazovku vstúpil záporák?

Najčastejšie má jazvy. Napríklad legendárny Freddy Krueger alebo Two-Face z Batmana – obaja títo psychopatickí vrahovia majú kompletne alebo čiastočne popálenú tvár. Iste si spomeniete aj na Jokera, Doctor Poison z Wonder Woman a na početných nepriateľov Jamesa Bonda, ktorí sa vyznačujú jazvami na tvári. Dokonca aj Scar z Levieho kráľa sa v preklade volá Jazva. Ako potom zareagujete, keď na ulici uvidíte obeť požiaru, človeka po zranení či po operácii tváre? Nepredpokladám, že vaša prvotná reakcia bude pozitívna.

Alebo vám ako typický záporák napadne Darth Vader, ktorý vo vás má vzbudiť hrôzu už len vzdialeným zvukom jeho dýchania cez špeciálny náustok. Zvukom, ktorý je totožný s tým, aký vydáva skutočný dýchací prístroj, ako aj ten môj. Prípadne Bane – aj on je ikonický svojou maskou s plynom proti bolesti. Pričom podobné masky, len nie až také metalové, používajú ľudia s poškodenými pľúcami, aby sa im ľahšie dýchalo. Vaše podvedomie si nás ľahko môže spájať s masovými vrahmi.

Keď sa povie „záporák“, pravdepodobne vám takisto napadnú rôzne deformácie. Pravá zlomyseľná ježibaba, ako tá zo Snehulienky, z Mrázika alebo Gargamel, musí mať hrb a ideálne aj pokrivenú tvár. Či Mr. Hyde, ktorý je zdeformovaný, čo má názorne ukazovať jeho diabolskú povahu – kontrast voči dobrosrdečnému a hlavne zdravo vyzerajúcemu Dr. Jekyllovi. Skolióza je teda znamenie zla.

Musím spomenúť aj moju milovanú Alicu v krajine zázrakov. Červená kráľovná má nadmerne veľkú hlavu, takže očividne pripomína ľudí s hydrocefalom. Isteže taký človek chce dať každému s normálnymi proporciami odseknúť hlavu.

A to je len zopár príkladov z tých najznámejších. Postoj filmových tvorcov je jasný: máš postihnutie či deformáciu = si vrah alebo tyran. A samozrejme „tí dobrí“ – hrdinovia a obete – majú dokonalé telá a symetrické tváre, aby bolo jasné, že iba pekní ľudia majú dobré srdce.

Pika Pikableizmus a Chemodejnice

Rozhodne netvrdím, že by ste teraz všetky vymenované filmy mali neznášať, inak urážate ľudí s postihnutím. Sama mám väčšinu z nich veľmi rada a toho sa ako geek predsa nevzdám. A zároveň si uvedomujem, že pôvodné knihy, komiksy a scenáre, podľa ktorých boli dané filmy natočené, vznikli pred desiatkami rokov, kedy boli ľudia s postihnutím považovaní za čosi cudzie. No takúto škodlivú reprezentáciu by sme si mali uvedomovať a v súčasnosti ju už neakceptovať.

Napríklad film iba z minulého roku – Detektív Pikachu skutočne nie je v poriadku. Zobrazil postihnutého miliardára na elektrickom vozíku, ktorý sa rozhodol týrať a ovládať nevinné bytosti a ľudí iba preto, že má postihnutie. To bol celý jeho dôvod. Vážne? So svojimi financiami mohol nechať celé mesto prerobiť na bezbariérové, dotovať výskum liečby, nechať si vytvoriť náhradné mechanické telo… Je to sci-fi, mohol urobiť absolútne čokoľvek iné. Ale nie, on sa rozhodol pre tú najnelogickejšiu a najkrutejšiu cestu, pretože vozičkári sú predsa stelesnením zla. A ešte sú aj hlúpi.

Podobný kiks sa stal vo filme Čarodejnice, a to vyšiel predvčerom. Zrejme už výber knihy na adaptáciu bol nevhodný, keďže kniha je o čarodejniciach, „na ktorých výzore vidieť ich zlo“. Ale keby to scenáristi chceli napraviť, nebolo by to prvý raz, kedy by sa film od knihy líšil k nepoznaniu. No hneď v traileri môžete vidieť scénu, z ktorej má hlavnému hrdinovi a teda aj vaším deťom tuhnúť krv v žilách. Viete prečo? No pretože tieto čarodejnice (ktoré majú mimochodom jazvy na tvári a chcú zabiť všetky deti v okolí, ale to podľa scenáristov až také hrozné nie je) si dali dole parochne. Plešaté ženy, zachráň sa kto môžeš! Áno, to je skvelý prístup. Detskí diváci určite do budúcna nebudú k smrti vydesení z ľudí po chemoterapii. A, povedzme si úprimne, ani mnohí dospelí nie sú najmúdrejší a táto scéna ich ovplyvní.

Kamera, klapka, katastrofa

Ľudia, je rok 2020. Je dnes úplne bežné, že sa v porovnaní s originálnym materiálom mení etnicita a sexuálna orientácia postáv, aby bol výsledok inkluzívny. Ako to, že strašiť divákov postihnutím je podľa našej spoločnosti stále v poriadku? Predstavte si, že by ten miliardár z Pokémonov všetkých týral, aby zistil, ako prestať ľúbiť mužov. Alebo by tá čarodejnica namiesto parochne zvliekla falošnú kožu a všetci by sa zhrozili, že je to černoška. Veď by sa celý Hollywood prepadol pod povrch zeme v momente, keď by sa ozvala klapka! A právom! Výkričníky!

Toto sa nesmie naďalej podporovať. Chcem si jedného dňa pozrieť film bez toho, aby som sa musela obávať, že uvidím seba alebo mojich známych niekomu ničiť život, pretože tie postavy nič iné nenapĺňa. Chcem žiť v spoločnosti, v ktorej sa môžem zoznámiť s ľuďmi bez toho, aby som im musela vysvetľovať, že nie, ja naozaj nie som zatrpknutá sviňa, ktorá sníva o tom, ako raz potrestá každého, kto jej kedy ukrivdil. Áno, to sa mi vážne stáva. A predovšetkým chcem vidieť hrdinov s postihnutím, ktorí sa týmto záporákom vyrovnajú silou aj počtom.

Vy nám v tomto môžete pomôcť. Predtým, ako podporíte nejaký film svojou peňaženkou a pozornosťou, použite kritické myslenie. Spýtajte sa sami seba: „Bolo by v poriadku, keby na mieste tejto postavy bola iná menšina?“ A ak si nie ste istí, opýtajte sa známeho s postihnutím, prípadne moje správy a komentáre sú vždy k dispozícii. Čím menej úspechu títo záporáci zožnú, tým skôr ich prestanú vytvárať a budeme o obrovský krok bližšie k rovnosti.

Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na Patreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKup s tematikou mojich blogov a umenia.

Taktiež sledujte moje sociálne siete

Instagram

Som 26-ročná žena s diagnózou spinálna svalová atrofia (SMA) typ 1, ktorú diskriminácia ľudí s postihnutím unavuje oveľa viac ako jej nefungujúce svaly. Viac sa dozviete na stránke „Cieľ blogu“ v hornom menu. Za tento blog som bola nominovaná na Novinársku cenu 2019 a 2022.

2 komentáre k “Toto je dôvod, prečo sa bojíte ľudí s postihnutím”

  1. Píšeš veľmi dobre. Mám pocit, že problematika o ktorej píšeš je naozaj odsúvaná kdesi na perifériu. Úplne súhlasím s tým, o čom hovoríš v článku. (môžem sa spýtať, prečo si stiahla posledný článok?)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina