Preskočiť na obsah

Ako na Nový rok, tak po celý rok? Našťastie nie!

Tento článok je presne ako nadchádzajúci rok 2023 – ponúkne vám nádej, ale to, či sa naplnila, zistíte až na jeho konci.


Na Nový rok vozičkár zistí, že koncert jeho najobľúbenejšej kapely nie je bezbariérový, preto sa nemôže pridať ku svojím priateľom. Po jeho najobľúbenejšej divadelnej hre, stretnutí jeho fandomu a besede jeho najobľúbenejšieho autora mu tak bariéry vezmú ďalšiu jedinečnú spomienku. Ako na Nový rok, tak po celý rok sa s vozičkárom nebude počítať na voľnočasových udalostiach a s jeho potrebou socializovať sa.

Na Nový rok človeka s postihnutím ableisti dourážajú slovami: „úbožiak“, „odporný“, „tragédia“ a ďalšími pojmami označujúcimi úroveň inteligencie a druh postihnutia, ktoré nenapíšem, pretože ide o nenávistné prejavy. Ak sa človek s postihnutím ohradí, označia ho za precitliveného, ale ak nie, zostane žiť v ponížení. Ako na Nový rok, tak po celý rok človeka s postihnutím čaká každodenný ableizmus, ktorý spoločnosť nepovažuje za podstatné odstrániť.

Na Nový rok človek s postihnutím zistí, že si nemôže dovoliť kúpiť nápoj na prípitok. Kvôli jeho diagnóze ho totiž odmietajú zamestnať s predsudkom, že bude príliš pomalý a nechápavý, a to bez toho, aby mu ktokoľvek dal príležitosť presvedčiť zamestnávateľa o opaku. Invalidný dôchodok mu pritom nevyjde ani na bývanie, energie, stravu a lieky – väčšinou ani na dvoje z toho. Ako na Nový rok, tak po celý rok človeku s postihnutím nebude dovolené vyhrabať sa z chudoby.

Na Nový rok človek s postihnutím zistí, že sa mu pokazila technológia, bez ktorej nedokáže komunikovať alebo sa slobodne pohybovať. Lenže štát na ňu neposkytuje príspevok, prinajlepšom nie v dostatočnej výške, a charity sú preťažené. Ako na Nový rok, tak po celý rok bude človek s postihnutím strácať samostatnosť kvôli tomu, že slovenský systém nedbá na ľudí v núdzi.

Na Nový rok človek s oslabenou imunitou zistí, že ho známy, ktorý mu neveril zdravotné problémy, vedome nakazil „veď iba nádchou“. Strávi aspoň mesiac bojom o život v nemocnici, v ktorej chýbajú zásoby liečiv a zdravotnícky personál. Ako na Nový rok, tak po celý rok bude človek s oslabenou ohrozený medziľudským aj vládnym zanedbaním.

Na Nový rok človeku s nevyliečiteľnou diagnózou zdravotník povie, že na jeho záchrane nezáleží, pretože život s postihnutím aj tak nemôže mať kvalitu. Človeka s nevyliečiteľnou diagnózou silou-mocou zachráni vlastná rodina. Alebo sa im to nepodarí. Zdravotník bude pokračovať v budovaní svojej kariéry, ktorú zanedbanie starostlivosti „nepodstatného“ života nepoškvrní. Ako na Nový rok, tak po celý rok človeka s ochorením zabije alebo traumatizuje ututlávaná diskriminácia.

Na Nový rok človek s ochorením zistí, že mu zdravotná poisťovňa zamietla preplatenie život zachraňujúcej liečby, pretože je podľa nej drahšia než hodnota jeho života. Človek s ochorením bude trpieť viac ako by s liečbou musel a priskoro zomrie. Ako na Nový rok, tak po celý rok človeku s ochorením ublíži korupcia a kapitalizmus.

Na Nový rok človek s postihnutím zistí, že sa oňho jeho rodičia naďalej nevládzu postarať a štát mu nepreplatí celodennú osobnú asistenciu. Človeku s postihnutím môže byť naďalej úplne jedno, aké všetky výlety sú bezbariérové, že si našiel vysnívanú prácu a akceptujúcu komunitu, že sa mu zdravotne darí tak ako nikdy predtým a aj v opačnom prípade sa nemusí báť žiadať o pomoc. Nič z toho nebude môcť opäť zažiť, pretože ho nevyhnutne zavrú do ústavného zariadenia. Ako na Nový rok, tak po celý rok bude nedostatočný a ableistický systém väzniť ľudí s postihnutím.

No našťastie to nezostane ako na Nový rok, tak po celý rok, a to z rovnakého dôvodu, prečo taký nezostal žiadny predošlý rok. Z rovnakého dôvodu, prečo nám boli priznané ľudské práva ľudí s postihnutím, vznikla osobná asistencia, všeobecné porozumenie, že ubližovať ľuďom s postihnutím je nesprávne, či možnosť mať ambície a reálne si ich plniť. Z rovnakého dôvodu, prečo sa ľudia s postihnutím časom prestali obávať zoznamovať s cudzími ľuďmi, pretože percentá ableistov ubúdajú, venuje sa nám veda a vidieť kohosi ako sme my – či už na ulici, alebo v médiách – nie je nemožné. Tým dôvodom je ten, že niektorí ľudia sa neprestanú snažiť o rovnosť a budú tak svojimi činmi naprávať situácie, ktoré sa nikdy nemali stať.

Napriek všetkým prekážkam, urážkam a ublíženiam nejeden človek s postihnutím, ktorý zažije diskrimináciu aj na Nový rok, aj po celý rok, nájde vôľu brániť sa. Znesie pasívnu agresiu organizátorov udalostí a vydobyje si bezbariérové podmienky. Neskloní hlavu, keď mu niekto uštedrí urážku, ale prehovorí o nej (hoci aj neverbálne). Vytvorí si vlastné pracovné miesto svojou kreativitou a mnohonásobným úsilím. Takto prispeje k lepšej budúcnosti aj pre tých ľudí s postihnutím, ktorí sa už brániť nevládzu. Spoločnosť od nás totiž v porovnaní so zvyškom ľudstva vyžaduje množstvo snahy navyše, aby sme si mohli naplniť základné ľudské potreby.

Nájdu sa úradníci, ktorým ľudia s postihnutím nebudú ľahostajní a pomôžu človeku s postihnutím vybaviť si kompenzačné príspevky, napriek svojim mnohým neochotným kolegom. Zakročia zdravotníci, ktorí považujú každý život svojho pacienta za rovnocenný, vďaka čomu zachránia človeka s postihnutím a možno mu dokonca zlepšia životné podmienky. Nevzdajú sa právnici, ktorí budú vidieť medzery v systéme a posnažia sa o jeho nápravu.

A čo je najdôležitejšie, ozvú sa aj mnohí obyčajní ľudia, ktorí sú proste nespokojní s tým, ako sa pre ľudí s postihnutím začal opäť ďalší rok. Vypočujú si ľudí s postihnutím a zastanú sa nás v aspoň jednej z početných nespravodlivých situácií. Poskytnú nám pomoc, asistenciu či kontakty pre komplikovanejšie riešenia. Sami nebudú šíriť škodlivé predsudky a stereotypy o ľuďoch s postihnutím. Upozornia na ableizmus, keď ho uvidia, prípadne proti nemu sami zabojujú.

Celý rok 2023 nebude prebiehať tak, ako Nový rok, ale iba v prípade, ak sa všetci posnažíme vykonať aspoň jeden skutok pre rovnosť.

Páčia sa vám moje články, fikcia či grafická tvorba? Môžete ma finančne podporiť na Patreone, za čo vám poskytnem bonusový obsah. Taktiež si môžete kúpiť môj merch v obchode HendiKup s tematikou mojich blogov a umenia.

Taktiež sledujte moje sociálne siete

Instagram

Som 26-ročná žena s diagnózou spinálna svalová atrofia (SMA) typ 1, ktorú diskriminácia ľudí s postihnutím unavuje oveľa viac ako jej nefungujúce svaly. Viac sa dozviete na stránke „Cieľ blogu“ v hornom menu. Za tento blog som bola nominovaná na Novinársku cenu 2019 a 2022.

5 komentáre k “Ako na Nový rok, tak po celý rok? Našťastie nie!”

  1. Ještě mě zaujala zmínka o zamínutí život zachraňující léčby. Uvědomuju si, že to pro Vás může být dost osobní a nijak se prosím nenuťte mi odpovídat, ale pokud nemáte problém se k tomu vyjadřovat, můžu se zeptat na podrobnosti? Jde o spinrazu nebo risdiplam? A je na Slovensku (také, jako tady) diskrepance mezi oficiálním oznámením o nároku na něj při splnění určitých zdravtních kritérií (počet SMN2 kopií atd.) a tím, jak reálně ho prostě nechtějí dát, nárok nenárok? Nebo jsou už přímo ta oficiální kritéria taková, že vlastně předem jeho schválení vylučují?

    1. Chcela by som najprv upresniť, že tento článok nie je len o mne. Niektoré problémy, ktoré som opísala, neprežívam ja, ale napríklad mnohí moji priatelia – preto som zvolila tretiu osobu, nie prvú. Keďže nie som právnička, genetička, lekárka ani pracovníčka poisťovne, na ten zvyšok nebudem odpovedať. Je to totiž príliš komplexná téma na pomery komentára, možno aj na pomery osobného blogu.

  2. To je hezky napsané 🙂 Myslím tím jak po stránce formy – má to takovou poetickou dikci – tak i obsahu, nečekala jsem světlo na konci tunelu 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina